معماري پست مدرن
معماري اقيانوسي به عمق يك وجب 
  موزه «آن دِ استروم» (Aan de Stroom) که طرح آن توسط معماران رتردامی (Rotterdam) گروه معماری نوتلینگز رِیدیک ( Neutelings Riedijk) ارائه گردیده، در حاشیه بارانداز تاریخی بناپارت و در شهر آنت وِرپ (Antwerp) قرار دارد.

دید به حجم موزه از بارانداز


    این برج شامل 10 مکعب سیاه - دربرگیرنده گالری های نمایش اثار-  است که با حرکت حلزونی گالری های شیشه ای ترکیب می شود. این حرکت حلزونی به دور حجم بنا می چرخد و اوج می گیرد و در انتها به یک رستوران و یک تراس واقع در پشت بام منتهی می گردد.

دید عمومی به موزه

دیاگرام فضایی موزه

    شاید بتوان اذعان نمود که طرح موزه حاضر نوعی خوشه چینی است و دارای ابعاد گونه گونی می باشد. حجم با وجود کالبدی یکپارچه و قدرتمند، همچنان سرگرم کننده و جالب است. دیوارها، کف و سقف موزه با پانلهایی از جنس ماسه سنگ قرمز پوشش داده شده است. تیرگی حاکم بر کالبد بنا با سایه روشن حاصل از بافت سنگی نما و نیز «دستهای فلزی» -نماد شهر از قرون وسطی- که در میان قطعات سنگ نشانده شده اند تلطیف می گردد. حجم سنگی موزه، در برخی از قسمتها گوئی شکاف خورده و به طور موازی از هم فاصله گرفته است. این حرکت موجب شده تا امکان ایجاد بازشوهای شیشه ای یکپارچه بلند -از 5 تا 11 متر- فراهم آید. نحوه و مکان استقرار این سطوح، موجب می گردد تا حالتی از آزادی و بی وزنی به ناظر القا گردد.

پلان طبقه همکف

    تمامی اینها موجب گردیده تا موزی شخصیتی آیکونیک (Iconic) به خود بگیرد. گرچه با طراحی و اجرای این پروژه قدرتمند فرهنگی، منطقه ویران و رها شده صنعتی که موزه در آن قرار دارد احیا گردیده است، لکن باید دقت نمود که علاوه بر این امر، اثر حاضر درونمایه ماهرانه و زیرکانه تری را دنبال می کند.

    طراحان پروژه می گویند: «با اینکه این بنا به نوعی به یک گورستان عمودی شباهت دارد؛ اما در واقع موجودی زنده و پویا به شمار می آید. بازدیدکنندگان، در هر تراز دیدی وسیع به شهر زنده و پرتحرک مقابل خود دارند؛ اما به محض ورود به یکی از مکعب های صلب آنچه پیسرویشان خواهند یافت، داستان یک شهر مرده و متعلق به گذشته است. به عبارت دیگر،  با حرکت در درون بنا، شما همواره در نوسان بین مرگ و زندگی، و بین تاریخ و حال قرار دارید.

دید به شهر

فضای ورود به گالری های نمایش شیشه ای

    گالری های نمایش آزاد، تمام 24 ساعت هفته باز هستند. بنابراین بسان خیابن های عمومی می باشند که می توان هرآن و هر لحظه در آنها حضور داشت، قرار ملاقات گذاشت و از چشم اندازهای وسیع به شهر لذت برد. طبقه همکف به کافی شاپ و غرفه های فروش کتاب اختصاص داده شده است. همچنین در همین فضا، اثر دیواری بزرگی متعلق به هنرمند پرآوازه بلژیکی، لوک تویمانس -که آتلیه کارش در همین شهر قرار دارد-به نمایش گذاشته شده است.

ورودی موزه از خیابان مجاور

تالار ورودی موزه

    در نهایت اینکه، هدف، طراحی بنایی بیش از یک موزه صرف بوده است. آنچه که سفارش دهندگان و طراحان این پروژه دنبال می نمودند تقویت و ارتقا فعالیت های عمومی و جمعی در این ناحیه بی رمق و کم جان بود.  

برگرفته از وبلاگ (daar-vack.persianblog.ir)


موضوعات مرتبط: عكس، مقاله
[ شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۰ ] [ 18:13 ] [ امير بهرامي ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

امکانات وب
Online User

ابزار لودینگ وبلاگ

|

ابزارهای وبلاگ نویسی

چتدیکشنری آنلاین

دیکشنری آنلاین


مترجم سایت

مترجم سایت